PODSUMOWANIE SUKCESÓW W ROKU SZKOLNYM 2015/16

„WIEŚCI Z GIMNAZJUM NA  STRUMYKOWEJ"

Informacja o dokonaniach i sukcesach Gimnazjum Nr 123 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II

Zgodnie z misją  Gimnazjum Nr 123 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Oddziałami Integracyjnymi - „Szkoła szans i sukcesów”, nauczyciele wspierają uczniów w zdobywaniu sukcesów w różnych dziedzinach wiedzy i umiejętności. Posiadamy od kilku lat certyfikat „Szkoły wspierającej uzdolnionych”, przyznawany przez  Prezydenta m. st. Warszawy. Ostatni rok szkolny okazał się dla nas rekordowy, aż 10 naszych uczniów zostało laureatami i finalistami konkursów kuratoryjnych (laureaci z: wiedzy o społeczeństwie, historii,   języka angielskiego, chemii oraz konkursu biblistycznego „Hieronymus”; finaliści z: biologii, matematyki, języka rosyjskiego). Uczennica klasy dwujęzycznej została laureatką „Olimpiady Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów”. Odnosimy również sukcesy w Białołęckiej Akademii Talentów. Mamy już co najmniej dwóch laureatów z historii oraz biologii. Szkoła jest organizatorem konkursów dzielnicowych: matematyczno-fizycznego im. Urszuli Kuleszy i Agnieszki Olszewskiej oraz biologicznego „Owady - bezkręgowce fruwające Polski”. Organizujemy również  wiele konkursów szkolnych  z różnych dziedzin  edukacji, kultury i sportu.

Zestawienie Osiągnięć edukacyjnych 2015/16:

Konkursy kuratoryjne:

- Weronika Białoskórska – 3h - laureat

VI Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów

-  Emilia Kurowska – 3d - laureat

- Dzielnicowy Konkurs Biologiczny ”Owady- bezkręgowce fruwające Polski”

- Adam Gicgier – 3d - I miejsce

- Dzielnicowy konkurs „I wojna światowa”

- Maciej Szczygielski – 3e – I miejsce

Podobnie jak w latach poprzednich, uczniowie Gimnazjum 123 odnieśli bardzo duże sukcesy sportowe. Wśród nich wysokie miejsca w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży.

Zestawienie osiągnięć sportowych 2015/2016:

1. Lekkoatletyka

13. Pływanie (chł) – II m-ce

14. LA (dz) – II m-ce

15. LA (chł) – III m-ce

Od trzynastu lat promujemy sport niepełnosprawnych przez  organizację Białołęckich Pływackich Zawodów Dzieci i Młodzieży  Niepełnosprawnej. Nasi uczniowie  w tym roku zdobyli w tych zawodach miejsca na podium: chłopcy-  II i III miejsce; dziewczęta - III miejsce.

W naszym  Gimnazjum,  uwzględniając potrzeby współczesnego świata, zwracamy szczególną uwagę na uczenie języków obcych  w niekonwencjonalny, niestandardowy i atrakcyjny dla  młodzieży  sposób. Od lat nasi uczniowie uczą się języków  z obcokrajowcami, których pozyskujemy dzięki współpracy z organizacjami międzynarodowymi: Lalitude i  AIESEC. Wszyscy uczniowie mają możliwość uczestniczenia w wyjeździe edukacyjnym do Wielkiej Brytanii, który corocznie organizujemy. Klasy dwujęzyczne, które tworzymy od dziesięciu lat, mają w programie nauczania realizację tego wyjazdu. Klasy te cieszą się wyjątkową popularnością i wysokim poziomem nauczania.

Jesteśmy jedynym gimnazjum w Białołęce, które prowadzi w sposób unikatowy i wyjątkowy zajęcia artystyczne; przywiązujemy ogromną wagę do realizacji  tych zajęć. Odbywają się one  w formie spotkań warsztatowych, na wybranych przez uczniów, zgodnie z ich zainteresowaniami zajęciach. W tym roku szkolnym uczniowie mogli wybierać spośród  następujących zajęć: grafika komputerowa, malarstwo, fotografia, graffiti, manga, rysunek architektoniczny, fotografia, projektowanie biżuterii, nauka gry na instrumentach, zajęcia wokalne.

Nauczyciele pracujący w Gimnazjum nr 123 w przekazywaniu wiedzy i umiejętności chętnie wykorzystują aktywne formy nauczania, w sposób twórczy i kreatywny mobilizują  młodych ludzi do zdobywania wiedzy, m. in. przez prowadzenie  innowacji z wielu przedmiotów gimnazjalnych. Wśród innowacji prowadzonych w roku szkolnym 2015/2016  na uwagę zasługują:

- matematyka - „Spotkania z królową nauk”, „Matematyka przy komputerze”;

- zajęcia  artystyczne -  „Szuflady pamięci”. „Wyspa talentów na oceanie Warszawa”;

- wiedza o społeczeństwie - „Ekonomia na co dzień”;

- język niemiecki - „Zintegrowanie nauczanie języka niemieckiego i przedmiotów nie-językowych (CLIL) w formie projektów edukacyjnych”;

- język  angielski i wychowanie fizyczne  - „Sportowe podróże z językiem angielskim”.

W tym roku szkolnym odbył się X Przegląd Małych Form Teatralnych i Artystycznych, w którym  uczestniczyli uczniowie  warszawskich szkół gimnazjalnych.

Tradycją szkoły stała się organizacja,  w rocznicę śmierci naszego patrona Jana Pawła II, debat  papieskich skupionych wokół problemów bliskich naszemu wielkiemu patronowi. W tym roku chcemy pochylić się nad problemem uchodźców i ludzi wykluczonych społecznie. Inną formą przybliżania młodzieży postaci patrona są Rajdy Papieskie – wycieczki w góry i nad jeziora - szlakami Jana Pawła II.

Poza tym w  harmonogram wydarzeń szkolnych na stałe wpisały się:

- wyjazdowe warsztaty artystyczne dla uczniów klas I i II do Berlina;

- malarski wakacyjny wyjazd plenerowy dla zainteresowanych uczniów;

- Bale Gimnazjalne dla uczniów klas III;

- akcje charytatywne i działania społeczne Klubu Wolontariusza;

- kilkudniowe wyjazdy integracyjno – profilaktyczne  klas I;

- szkolenie studentów – współpraca z Uniwersytetem Warszawskim, Akademią Pedagogiki Specjalnej i Wyższym Seminarium Diecezji Warszawsko–Praskiej.

Gimnazjum nr 123 to jedna z największych szkół gimnazjalnych w Warszawie, „Szkoła szans i sukcesów”  dla każdego ucznia, otwarta na potrzeby młodzieży i społeczności lokalnej.

Małgorzata Wiśniewska

Dyrektor Gimnazjum